Kadın Sultanlar

Osmanoğulları’nın Ünlü
KADIN SULTANLARI
 
Yazar: Necdet Sakaoğlu
Yayın Yılı: 2007
Proje: Avea 
 
Osmanlı padişahlarının harem yaşantılarını altı yüzyıl boyunca gizlemekte kusursuzluğu saptanan “harem”den kimler gelip geçti? Bunların kökenleri,aileleri milliyetleri biliniyor mu? Önceki bağlarından ve inançlarından kopabilmişler midir? Vb sorulara kesin yanıtlar vermek güçtür. Harem olgusuna  özgün bir sanat çerçevesinden bakan  ve  Oryantalizm akımının en meraklı alanı yapanlarsa  bu kapalı dünyayı daha çok “hayal ederek” keşfetmeyi seçmişlerdir. 
Gerçekse büsbütün farklıydı kuşkusuz: Hareme kapatılanların, en güzelleri değil en şanslıları padişahların sevgili hasekileri;  daha şanslıları da eğer günün birinde oğlunun tahta geçtiği günlere ulaşarak valide sultan olmaktaydılar.  Diğerleri, kendilerine haseki, ikbâl, kadınefendi sanları verilmiş olsa da özde birer câriye (köle) konumundaydılar.  
Yıllardan beri süregelen araştırmalar, kaynak ve arşiv taramalarıyla gerçek hayat öyküleri ortaya çıkartılabilen valide sultanlar ile babalarının ve kardeşlerinin padişahlıklarında etkinlikleri söz konusu olmuş 15 sultanefendi (padişah kızı), görkemli, mutlu veya hüzün verici yaşam öyküleri,  kapsamlı bir kitabın konusunu oluşturacak boyutta hazırlanmıştır. 
 
Sayfa: 320 - Ebat: 22x30 - Baskı: 4 renk 
Cilt: İplik dikiş - Kapak: Sert Mukavva + Şömiz

İngilizce: Famous Ottoman Women