Başkan


Özgencil Grup Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Özgencil
KİMDİR?

 

1947 Elazığ doğumlu olan Şeref Özgencil,  İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun olmuştur. Kariyerine İş Bankası İktisadi Araştırmalar Müdürlüğü’nde araştırmacı olarak başlamıştır. 1975-1976 yıllarında İsta Haber Ajansı’nda ekonomi gazeteciliğine başlamış, devamında TÜSİAD Genel Sekreteri Güngör Uras'ın yardımcılığı görevini üstlenmiştir. Aynı yıllarda İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunlar Cemiyeti’nde çalışmaya başlamış ve 1979 yılında cemiyet başkanı olmuştur. İki sene üst üste cemiyet başkanlığı görevini sürdüren Özgencil, 1980 yılında kendi şirketini kurmuş ve Türkiye’nin ilk ekonomi dergisi olan ‘PARA’yı çıkararak ekonomi dünyasında bir ilke imza atmıştır. Böylece yayıncılık hayatına başlayan Şeref Özgencil, 1983 yılında ‘Ekonomide Diyalog’ ve Türkiye’den IMF ve Dünya Bankası genel kurullarına halen tek kayıtlı dergi olan ‘Economic Dialogue Turkey’ dergisini çıkarmıştır. ‘Economic Dialogue Turkey’, 34 yıldır Türkiye’nin ekonomik, politik ve kültürel tanıtımına katkı sağlama misyonu ile Türkiye’nin ilk İngilizce ekonomi dergisi olma özelliğini taşımaktadır. ‘Ekonomide Diyalog’ dergisi 1990 yılında isim değiştirerek bugünkü ismi olan ‘Finans Dünyası’ dergisine dönüşmüştür. 


Fütürist ve vizyoner kimliği ile ön plana çıkan Şeref Özgencil, 1986 yılında Uluslararası Merkez Bankası Guvernörler Toplantısı düzenleyerek organizasyon sektörüne de giriş yapmıştır. Ekonomi alanında birçok ilke imza atan Özgencil, 1995 yılında bu kez televizyon yayıncılığında bir ilke imza atarak Kanal-D'de ilk ekonomi programı olan 'Soru Yağmuru' ve ‘Ekovizyon’ programlarını başlatmıştır. Ekonomi ve finans alanında çeşitli araştırmalarda bulunan Özgencil, duayen isimler ile Finans Dünyası Yayın Kurulu oluşturarak bu kurula 'FİDYAK' adını vermiştir. Özgencil, ekonominin duayen isimlerini 'FİDYAK' toplantılarında buluşturarak Türkiye ekonomisini değerlendirmelerine fırsat sağlamıştır. ‘FİDYAK’ toplantılarının sonucunda; Özgencil Grup çatısı altında bugün Türkiye’nin en uzun soluklu konferans zincirini oluşturan Forum İstanbul Enstitüsü kurulmuştur. Forum İstanbul Enstitüsü, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen işadamları, bürokratları, akademisyen ve bilimadamlarını biraraya getiren, Türkiye’nin bugünü ve yarını ile ilgili orta ve uzun vadeli düşünmeye yönlendiren, 2023 Türkiye Vizyonu hareketinin öncülüğünü yapan, “Yarının Kurulması-Hedef 2023” konseptiyle yılında kurulmuş uluslararası bir platformdur.

Özgencil, tüm sayılanların yanı sıra aynı zamanda 1988 yılından beri  sektördeki açığı fark ederek Türkiye’de bir ilki başlatmış ve halen devam etmekte olan Prestij Kitap projesini başlatmıştır. Bugüne kadar Türkiye’nin seçkin kurumlarına 100’ün üzerinde ve farklı dillerde prestij kitapları yapan Özgencil, 1988 yılında Türkiye’de ilk ‘Ekonomi Ansiklopedisi’ ile ‘Para ve Finans Ansiklopedisi’ni yayınlamıştır.  Özgencil, halen İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunlar Cemiyeti, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunlar Vakfı,  Gülsan Eğitim ve Kültür Vakfı, Enka Vakfı ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesidir. Aynı zamanda Elazığ Dernekler Federasyonu (ELFED) Danışma Kurulu sekreteri olup, Galatasaray Spor Kulübü Divan Kurulu üyesidir.  Özgencil, evli ve 3 çocuk babasıdır.